MinnesotaDailyNews.com Election Portal

THIS PAGE WILL AUTOMATICALLY REFRESH EVERY FIVE MINUTES

Presidential Results From Minnesota

Candidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Joseph R. Biden and Kamala Harris171707752.404110 of 4110 reporting
Donald J. Trump and Michael R. Pence148406545.284110 of 4110 reporting
Jo Jorgensen and Jeremy "Spike" Cohen349761.074110 of 4110 reporting
Howie Hawkins and Angela Walker100330.314110 of 4110 reporting
WRITE-IN99650.304110 of 4110 reporting
Kanye West and Michelle Tidball79400.244110 of 4110 reporting
Brock Pierce and Karla Ballard56510.174110 of 4110 reporting
Roque "Rocky" De La Fuente and Darcy Richardson56110.174110 of 4110 reporting
Gloria La Riva and Leonard Peltier12100.044110 of 4110 reporting
Alyson Kennedy and Malcolm Jarrett6430.024110 of 4110 reporting

TOP

Minnesota US House of Representatives Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
U.S. Representative District 1Jim Hagedorn17923448.59697 of 697 reporting
U.S. Representative District 1Dan Feehan16789045.52697 of 697 reporting
U.S. Representative District 1Bill Rood214485.81697 of 697 reporting
U.S. Representative District 1WRITE-IN2840.08697 of 697 reporting
U.S. Representative District 2Angie Craig20453448.18289 of 289 reporting
U.S. Representative District 2Tyler Kistner19495445.92289 of 289 reporting
U.S. Representative District 2Adam Charles Weeks247515.83289 of 289 reporting
U.S. Representative District 2WRITE-IN2730.06289 of 289 reporting
U.S. Representative District 3Dean Phillips24666655.61249 of 249 reporting
U.S. Representative District 3Kendall Qualls19662544.32249 of 249 reporting
U.S. Representative District 3WRITE-IN3120.07249 of 249 reporting
U.S. Representative District 4Betty McCollum24581363.17225 of 225 reporting
U.S. Representative District 4Gene Rechtzigel11273028.97225 of 225 reporting
U.S. Representative District 4Susan Sindt295377.59225 of 225 reporting
U.S. Representative District 4WRITE-IN10340.27225 of 225 reporting
U.S. Representative District 5Ilhan Omar25592464.27238 of 238 reporting
U.S. Representative District 5Lacy Johnson10287825.83238 of 238 reporting
U.S. Representative District 5Michael Moore379799.54238 of 238 reporting
U.S. Representative District 5WRITE-IN14480.36238 of 238 reporting
U.S. Representative District 6Tom Emmer27090165.70281 of 281 reporting
U.S. Representative District 6Tawnja Zahradka14085334.16281 of 281 reporting
U.S. Representative District 6WRITE-IN5530.13281 of 281 reporting
U.S. Representative District 7Michelle Fischbach19406653.391329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7Collin C Peterson14484039.851329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7Slater Johnson177104.871329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7Rae Hart Anderson64991.791329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 7WRITE-IN3620.101329 of 1329 reporting
U.S. Representative District 8Pete Stauber22343256.75802 of 802 reporting
U.S. Representative District 8Quinn Nystrom14785337.55802 of 802 reporting
U.S. Representative District 8Judith Schwartzbacker221905.64802 of 802 reporting
U.S. Representative District 8WRITE-IN2360.06802 of 802 reporting

Minnesota US Senate

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
U.S. SenatorTina Smith156652248.744110 of 4110 reporting
U.S. SenatorJason Lewis139814543.504110 of 4110 reporting
U.S. SenatorKevin O'Connor1901545.924110 of 4110 reporting
U.S. SenatorOliver Steinberg571741.784110 of 4110 reporting
U.S. SenatorWRITE-IN22610.074110 of 4110 reporting

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting

TOP

Minnesota Senate District 2

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Senator District 2Paul Utke2895165.11194 of 194 reporting
State Senator District 2Leonard Alan Roy1545834.76194 of 194 reporting
State Senator District 2WRITE-IN580.13194 of 194 reporting

Minnesota Senate District 5

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Senator District 5Justin Eichorn2516955.59127 of 127 reporting
State Senator District 5Rita Albrecht1670636.89127 of 127 reporting
State Senator District 5Robyn Smith24005.30127 of 127 reporting
State Senator District 5Dennis Barsness9672.14127 of 127 reporting
State Senator District 5WRITE-IN380.08127 of 127 reporting

Minnesota House District 2A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2AMathew J. Grossell1400962.43107 of 107 reporting
State Representative District 2AJeremiah Liend839537.41107 of 107 reporting
State Representative District 2AWRITE-IN350.16107 of 107 reporting

Minnesota House District 2B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 2BSteve Green1449666.1987 of 87 reporting
State Representative District 2BDavid Suby738433.7287 of 87 reporting
State Representative District 2BWRITE-IN200.0987 of 87 reporting

Minnesota House District 3A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 3ARob Ecklund1258152.4283 of 83 reporting
State Representative District 3AThomas Manninen1140047.5083 of 83 reporting
State Representative District 3AWRITE-IN210.0983 of 83 reporting

Minnesota House District 5A

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5AMatt Bliss1148253.3771 of 71 reporting
State Representative District 5AJohn Persell999646.4671 of 71 reporting
State Representative District 5AWRITE-IN360.1771 of 71 reporting

Minnesota House District 5B

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
State Representative District 5BSpencer Igo1443261.0456 of 56 reporting
State Representative District 5BJoe Abeyta918738.8556 of 56 reporting
State Representative District 5BWRITE-IN260.1156 of 56 reporting

TOP

Beltrami County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Reed Olson224754.204 of 4 reporting
County Commissioner District 2Joe Vene188445.444 of 4 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN150.364 of 4 reporting
County Commissioner District 4Timothy A. Sumner258866.8726 of 26 reporting
County Commissioner District 4Danny Anderson127232.8726 of 26 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN100.2626 of 26 reporting
County Commissioner District 5Jim Lucachick290365.605 of 5 reporting
County Commissioner District 5Mike Bredon149333.745 of 5 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN290.665 of 5 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Ruth Ann Trask1059954.3163 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Soren Christian Sorensen877844.9863 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN1380.7163 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 4Samuel Christenson1746598.8263 of 63 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN2091.1863 of 63 reporting

Hubbard County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Charlene Christenson155899.053 of 3 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN150.953 of 3 reporting
County Commissioner District 4Daniel Stacey184296.5913 of 13 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN653.4113 of 13 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Donald Rettinger950399.0138 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN950.9938 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Marcel Noyes945398.6838 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN1261.3238 of 38 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN1337100.0038 of 38 reporting

Cass County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Bob Kangas197764.3313 of 13 reporting
County Commissioner District 2Edward "Ed" Nelson108435.2713 of 13 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN120.3913 of 13 reporting
County Commissioner District 3Jeff Peterson322098.9620 of 20 reporting
County Commissioner District 3WRITE-IN341.0420 of 20 reporting
County Commissioner District 5Rick Haaland141162.1921 of 21 reporting
County Commissioner District 5Dick Downham84737.3321 of 21 reporting
County Commissioner District 5WRITE-IN110.4821 of 21 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Ken LaPorte1344299.3273 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN920.6873 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 3James E. Ballenthin1299999.2173 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN1030.7973 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 4David L. Peterson754654.8573 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 4Mardi Harder614944.6973 of 73 reporting
Soil and Water Supervisor District 4WRITE-IN630.4673 of 73 reporting

Itasca County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Terry Snyder298269.5112 of 12 reporting
County Commissioner District 2Jeremy Bennett128329.9112 of 12 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN250.5812 of 12 reporting
County Commissioner District 4Burl Ives444796.597 of 7 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN1573.417 of 7 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Kenneth Lundgren2004999.1176 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN1810.8976 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Tom Nelson1055849.8376 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Ted Lovdahl1050449.5876 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN1240.5976 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 3Paul Rustad1952999.1576 of 76 reporting
Soil and Water Supervisor District 3WRITE-IN1670.8576 of 76 reporting

Clearwater County Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
County Commissioner District 2Dean Newland52558.408 of 8 reporting
County Commissioner District 2Douglas Lindgren37341.498 of 8 reporting
County Commissioner District 2WRITE-IN10.118 of 8 reporting
County Commissioner District 4John A. Nelson75098.046 of 6 reporting
County Commissioner District 4WRITE-IN151.966 of 6 reporting
Soil and Water Supervisor District 1Alroy Lewis389899.3429 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 1WRITE-IN260.6629 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 2Harlan Strandlien388899.2329 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 2WRITE-IN300.7729 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 5John Gunvalson377299.1329 of 29 reporting
Soil and Water Supervisor District 5WRITE-IN330.8729 of 29 reporting

TOP

Bemidji City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
CITY QUESTION 1 (Bemidji)YES354354.526 of 6 reporting
CITY QUESTION 1 (Bemidji)YES354354.526 of 6 reporting
CITY QUESTION 1 (Bemidji)NO295545.486 of 6 reporting
CITY QUESTION 1 (Bemidji)NO295545.486 of 6 reporting
Council Member Ward 1 (Bemidji)Audrey M. Thayer47653.661 of 1 reporting
Council Member Ward 1 (Bemidji)Joe Gould40846.001 of 1 reporting
Council Member Ward 1 (Bemidji)WRITE-IN30.341 of 1 reporting
Council Member Ward 3 (Bemidji)Ron Johnson92860.032 of 2 reporting
Council Member Ward 3 (Bemidji)Greg Kuhn60939.392 of 2 reporting
Council Member Ward 3 (Bemidji)WRITE-IN90.582 of 2 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)Nancy L Erickson79754.931 of 1 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)Don Heinonen63743.901 of 1 reporting
Council Member Ward 5 (Bemidji)WRITE-IN171.171 of 1 reporting
Mayor (Bemidji)Jorge Prince392259.646 of 6 reporting
Mayor (Bemidji)Michael Meehlhause261939.836 of 6 reporting
Mayor (Bemidji)WRITE-IN350.536 of 6 reporting
Special Election for Council Member at Large (Bemidji) (Special Primary)DAVE LARSON216135.756 of 6 reporting
Special Election for Council Member at Large (Bemidji) (Special Primary)Daniel C Jourdain178729.566 of 6 reporting
Special Election for Council Member at Large (Bemidji) (Special Primary)LINDA L. LEMMER132021.846 of 6 reporting
Special Election for Council Member at Large (Bemidji) (Special Primary)Roger L. Schmidt77712.856 of 6 reporting

Akeley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Akeley)Bobbie Wosika16478.101 of 1 reporting
Council Member (Akeley)Kristin Fake4420.951 of 1 reporting
Council Member (Akeley)WRITE-IN20.951 of 1 reporting
Mayor (Akeley)Brian Hitchcock13763.131 of 1 reporting
Mayor (Akeley)Dale Nelson8036.871 of 1 reporting
Mayor (Akeley)WRITE-IN00.001 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)Nathan Allen George11960.711 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)Mark Hood7638.781 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Akeley)WRITE-IN10.511 of 1 reporting

Bagley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)JON BROVOLD41450.181 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)DENNIS MERSCHMAN40048.481 of 1 reporting
Council Member (Bagley) (Elect 2)WRITE-IN111.331 of 1 reporting
Mayor (Bagley)Sid Michel50995.321 of 1 reporting
Mayor (Bagley)WRITE-IN254.681 of 1 reporting

Bena City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)Bryan Finn2848.281 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)Stephanie A. Anwiler2746.551 of 1 reporting
Council Member (Bena) (Elect 2)WRITE-IN35.171 of 1 reporting
Mayor (Bena)Patrick M Rooney3384.621 of 1 reporting
Mayor (Bena)WRITE-IN615.381 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Bena)WRITE-IN7100.001 of 1 reporting

Blackduck City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Blackduck) (Elect 2)WRITE-IN50100.001 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)Maxwell L. Gullette Jr.26095.591 of 1 reporting
Mayor (Blackduck)WRITE-IN124.411 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Blackduck) (Elect 2)Sheldon Ostlund22693.781 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Blackduck) (Elect 2)WRITE-IN156.221 of 1 reporting

Cass Lake City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)Mike Hanson18250.701 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)Carla Jones-Leecy17348.191 of 1 reporting
Council Member (Cass Lake) (Elect 2)WRITE-IN41.111 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)Herschel J. Ogema26997.111 of 1 reporting
Mayor (Cass Lake)WRITE-IN82.891 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)David A. Fineday Jr20871.721 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)Annie Sevenich8127.931 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Cass Lake)WRITE-IN10.341 of 1 reporting

Clearbrook City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)OLAF ENGEBRETSON20853.891 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Rachel Nelson18946.441 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Tom Davis17344.821 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)DALE VOLSTAD13031.941 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)Yolanda Pindegayosh8821.621 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)WRITE-IN51.301 of 1 reporting
Council Member (Clearbrook) (Elect 2)WRITE-IN00.001 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)Dylan Goudge24598.391 of 1 reporting
Mayor (Clearbrook)WRITE-IN41.611 of 1 reporting

Deer River City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)Pat Richards22543.192 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)Chris Reed16331.292 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)Sharon Geving11922.842 of 2 reporting
Council Member (Deer River) (Elect 2)WRITE-IN142.692 of 2 reporting
Mayor (Deer River)Steven Geving28393.402 of 2 reporting
Mayor (Deer River)WRITE-IN206.602 of 2 reporting

Fosston City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Roy Dufault49543.121 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Mike Mulry32428.221 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)Douglas I. Hoialmen32027.871 of 1 reporting
Council Member (Fosston) (Elect 2)WRITE-IN90.781 of 1 reporting
Mayor (Fosston)James R. Offerdahl62797.211 of 1 reporting
Mayor (Fosston)WRITE-IN182.791 of 1 reporting

Funkley City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member at Large (Funkley)WRITE-IN6100.001 of 1 reporting
Mayor (Funkley)WRITE-IN5100.001 of 1 reporting

Grand Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Dale Adams362752.904 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)Tasha Connelly316146.114 of 4 reporting
Council Member (Grand Rapids) (Elect 2)WRITE-IN680.994 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)Dale Christy395877.354 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)Brian Oftelie112521.994 of 4 reporting
Mayor (Grand Rapids)WRITE-IN340.664 of 4 reporting

Gonvick City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Gonvick)Shane Olson11795.121 of 1 reporting
Council Member (Gonvick)WRITE-IN64.881 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)Susan Sims10149.511 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)Corrine Richards9044.121 of 1 reporting
Council Member (Gonvick) (Elect 2)WRITE-IN136.371 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)Candace L. Coulter11592.741 of 1 reporting
Mayor (Gonvick)WRITE-IN97.261 of 1 reporting

Hackensack City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Lee-Ann Marchwick12444.771 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Charlene Wilkes9735.021 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)Andrew Johnson5419.491 of 1 reporting
Council Member (Hackensack) (Elect 2)WRITE-IN20.721 of 1 reporting
Mayor (Hackensack)Bill Kennedy11167.681 of 1 reporting
Mayor (Hackensack)Gus Kaubisch5332.321 of 1 reporting
Mayor (Hackensack)WRITE-IN00.001 of 1 reporting

Kelliher City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)Laura Nelson9448.961 of 1 reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)Carver Nelson8946.351 of 1 reporting
Council Member (Kelliher) (Elect 2)WRITE-IN94.691 of 1 reporting
Mayor (Kelliher)WRITE-IN71100.001 of 1 reporting

Laporte City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Justin Lindahl4232.311 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Dwight Powell3930.001 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Tim Formo3627.691 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)Jeff P. Waller129.231 of 1 reporting
Council Member (Laporte) (Elect 2)WRITE-IN10.771 of 1 reporting
Mayor (Laporte)Patricia Gendron5488.521 of 1 reporting
Mayor (Laporte)WRITE-IN711.481 of 1 reporting

Nevis City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)Sue Gray11638.931 of 1 reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)Teresa Leshovsky10735.911 of 1 reporting
Council Member (Nevis) (Elect 2)WRITE-IN7525.171 of 1 reporting
Mayor (Nevis)Jeanne Thompson12471.261 of 1 reporting
Mayor (Nevis)WRITE-IN5028.741 of 1 reporting

Northome City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Northome) (Elect 2)Karen A, Olson7770.641 of 1 reporting
Council Member (Northome) (Elect 2)WRITE-IN3229.361 of 1 reporting
Mayor (Northome)WRITE-IN44100.001 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Northome)Danci Lindley82100.001 of 1 reporting
Special Election for Council Member (Northome)WRITE-IN00.001 of 1 reporting

Park Rapids City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Liz Stone144754.892 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)Robert Wills116844.312 of 2 reporting
Council Member (Park Rapids) (Elect 2)WRITE-IN210.802 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)Ryan Leckner172198.912 of 2 reporting
Mayor (Park Rapids)WRITE-IN191.092 of 2 reporting

Walker City Races

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Gary Wilkening38351.481 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)Char Moore35647.851 of 1 reporting
Council Member (Walker) (Elect 2)WRITE-IN50.671 of 1 reporting
Mayor (Walker)Annie McMurrin28652.571 of 1 reporting
Mayor (Walker)Tanya Baker25346.511 of 1 reporting
Mayor (Walker)WRITE-IN50.921 of 1 reporting

TOP

Bemidji Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Jeff Haack976727.9037 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Ann Long Voelkner945427.0137 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Gabriel Warren821523.4737 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)Wenona Kingbird713920.4037 of 37 reporting
School Board Member at Large (ISD #31) (Elect 3)WRITE-IN4271.2237 of 37 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)NO1173159.8937 of 37 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #31)YES785740.1137 of 37 reporting

Bagley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)John Arlo Gerbracht205424.1918 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Renee Benson168819.8818 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Adam Broden152417.9518 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Mark R. Olson139816.4618 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Andrew Bennett102712.0918 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)Bill Prochaska7719.0818 of 18 reporting
School Board Member (ISD #162) (Elect 4)WRITE-IN300.3518 of 18 reporting

Blackduck Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Kurt John Gross123432.4019 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Grant Mistic122932.2719 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)Rachel Larson122632.1919 of 19 reporting
School Board Member at Large (ISD #32) (Elect 3)WRITE-IN1203.1519 of 19 reporting

Cass Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Jennie Reyes93516.0515 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Millie Baird77013.2115 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)David Yates73312.5815 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Jamie Mitchell69311.8915 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Matt Erickson61110.4915 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Rebecca Becky Graves5799.9415 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Luey Kane5359.1815 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Paul Andersen5058.6715 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)Bonita Brown-Desjarlais4507.7215 of 15 reporting
School Board Member (ISD #115) (Elect 4)WRITE-IN160.2715 of 15 reporting

Clearbrook Gonvick Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Jeff Westrum110326.1420 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Gus Vettleson108525.7220 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Dudley Wishard105925.1020 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)Vern R. Wittenberg93022.0420 of 20 reporting
School Board Member (ISD #2311) (Elect 4)WRITE-IN421.0020 of 20 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #2311)Vanessa Gustafson129899.5420 of 20 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #2311)WRITE-IN60.4620 of 20 reporting

Deer River Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)Travis Anttila180335.7023 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)Amanda Reed158331.3423 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)LuAnn Robinson152530.1923 of 23 reporting
School Board Member (ISD #317) (Elect 3)WRITE-IN1402.7723 of 23 reporting

Fosston Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Dustin Manecke124121.3316 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Allison Marquis108318.6116 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Michael Ware96016.5016 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Dean Duppong93916.1416 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Nicole Johnson83514.3516 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)Mark Erickson73012.5516 of 16 reporting
School Board Member (ISD #601) (Elect 4)WRITE-IN310.5316 of 16 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #601)Scott Christen161798.7816 of 16 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #601)WRITE-IN201.2216 of 16 reporting

Grand Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Pat Medure1037238.2648 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Mindy Nuhring836330.8548 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)Ben Hawkins807029.7748 of 48 reporting
School Board Member (ISD #318) (Elect 3)WRITE-IN3051.1348 of 48 reporting

Kelliher Northome Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Frank Duresky41933.6811 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Rachel Jorgensen41833.6011 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)Dawn Jensen39331.5911 of 11 reporting
School Board Member at Large (ISD #36) (Elect 3)WRITE-IN141.1311 of 11 reporting

Laporte Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)Jessica Howg76630.4811 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)Holly Wright61024.2711 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)George M. Taylor Jr.53621.3311 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)John Seegmiller52320.8111 of 11 reporting
School Board Member (ISD #306) (Elect 4)WRITE-IN783.1011 of 11 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #306)NO53353.8911 of 11 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #306)YES45646.1111 of 11 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #306)Joe Jorland80197.9211 of 11 reporting
Special Election for School Board Member (ISD #306)WRITE-IN172.0811 of 11 reporting

Nevis Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Karrin Lindow99726.499 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Justin Isaacson84522.469 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Maggie Stacey74119.699 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Larry Smith60316.029 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)Craig Hanson54214.409 of 9 reporting
School Board Member (ISD #308) (Elect 3)WRITE-IN350.939 of 9 reporting

Park Rapids Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Sherry Safratowich506735.1525 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Jay L. Pike498534.5825 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)Dana Kocka425229.5025 of 25 reporting
School Board Member (ISD #309) (Elect 3)WRITE-IN1110.7725 of 25 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #309)NO346550.8225 of 25 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #309)YES335349.1825 of 25 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #309)NO363853.1325 of 25 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 2 (ISD #309)YES321046.8825 of 25 reporting

Red Lake Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Rob Pemberton Sr.96319.585 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Michael Barrett94619.245 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Jack Desjarlait84517.185 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Patricia L Neadeau72914.825 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Christopher Jourdain72714.785 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)Tina Stately70314.295 of 5 reporting
School Board Member at Large (ISD #38) (Elect 3)WRITE-IN50.105 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #38)YES170777.035 of 5 reporting
SCHOOL DISTRICT QUESTION 1 (ISD #38)NO50922.975 of 5 reporting

Walker Hackensack Akeley Schools

OfficeCandidate# of votes% of votesPrecincts Reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Blake Nordin275625.9722 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Lori Stein259524.4622 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Victoria (Vicki) White258524.3622 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)Linda Arts256724.1922 of 22 reporting
School Board Member (ISD #113) (Elect 4)WRITE-IN1081.0222 of 22 reporting